Poradnia Św. Joanny Beretty Molli w Lubinie

poradnia jbm

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna służy fachową pomocą rodzinom, małżeństwom, narzeczonym oraz osobom przeżywającym trudne życiowe sytuacje. Specjaliści pełniący w niej dyżury udzielają informacji i porad w zakresie komunikacji w rodzinie i małżeństwie, mediacji, prawa,prawa kościelnego, medycyny, psychologii i pedagogiki oraz naturalnych metod rozpoznawania płodności.

WARSZTATY I GRUPY WSPARCIA

Warsztaty w naszej Poradni prowadzą specjaliści zapraszani przez nas z zewnątrz oraz ci, którzy na co dzień należą do naszej załogi. W stałej ofercie warsztatowej naszej Poradni znajdują się tematy wymienione poniżej – staramy się realizować każdy z nich przynajmniej raz w roku. Grupy wsparcia spotykają się cyklicznie przez cały rok. Terminy warsztatów i spotkań grup wsparcia podawane są na bieżąco w zakładce „Aktualności” oraz na profilu Poradni na Facebook’u (fb.com/poradniajbm). W przypadku zainteresowania warsztatami z naszej stałej oferty (nawet, jeśli w danym momencie nie prowadzimy zapisów na  te konkretne zajęcia), prosimy o kontakt pod numerem telefonu i adresem email Poradni.


WARSZTATY Z ZAKRESU KOMUNIKACJI OTWARTEJ

Blok tematów, z których każdy jest odrębną, samodzielną sesją warsztatową. Każde zajęcia trwają ok. 11 godzin (rozłożone w czasie na 2 dni). Warsztaty opierają się na niezbędnym minimum teorii i maksimum pracy indywidualnej oraz w mniejszych grupach. Zajęcia prowadzi Aneta Rams, żona, mama, nauczycielka i absolwentka Akademii Dla Liderów Szkół Wychowania i Komunikacji w Rodzinie.

• Być rodzicem – czyli jak przetrwać, a przy tym wychować, motywować i wspierać rozwój moralno-społeczny. (kolejna edycja w roku 2018)
Warsztaty dla rodziców oparte na komunikacji otwartej, zawierające:
- elementy rozwoju etyczno-moralnego oraz metody jego wspierania,
- pracę warsztatową z zakresu motywacji i radzenia sobie z negatywną postawą dziecka.

• Rodzeństwo – czyli jak wychować i nie zwariować, a przy tym stworzyć dobre relacje. (kolejna edycja w roku 2018)
Warsztaty dla rodziców posiadających więcej niż jedno dziecko, którzy chcieliby wychować je z miłością, radością i zdrowym rozsądkiem, zachowując przy tym indywidualność każdej ze swoich latorośli.

• Jak ci to powiedzieć? – czyli komunikacja dla par (kolejna edycja w roku 2018)
Warsztaty z komunikacji otwartej z elementami metody dialogu dla par i młodych małżonków. Dla tych, którzy chcą, by codzienne rozmowy były czymś więcej, niż tylko wymianą informacji.

• Jak sobie radzić kiedy sobie nie radzę  (kolejna edycja w roku 2018)
Warsztaty dla rodziców i nauczycieli na temat postępowania w trudnych sytuacjach wychowawczych oparte na komunikacji otwartej i technice Pikasa.

• Ratunku, moje dziecko dorasta! (27-28 X 2017, SP nr 10 - szczegóły niebawem)
Warsztaty dla rodziców dzieci w okresie dojrzewania, obejmują elementy komunikacji otwartej, wiedzę na temat rozwoju psychologicznego dziecka w okresie dojrzewania, strategie motywacyjne itp.

RATUNKU, ŻYJĘ W STRESIE!

Warsztaty dla osób zestresowanych z elementami teoretycznymi, dotyczącymi źródeł stresu, jego wpływu na zdrowie oraz praktycznymi – opracowaniem własnych metod radzenia sobie ze stresem, nauką prostych technik relaksacyjnych. Warsztaty prowadzi terapeuta rodzin, pedagog Beata Bochnia. Czas trwania: ok. 3-4 godziny.

I POMOC W STANACH ZAGROŻENIA ZDROWIA I ŻYCIA DZIECI I NIEMOWLĄT

Warsztaty dla rodziców małych dzieci, dotyczące działania w sytuacjach najczęstszych zagrożeń. W programie elementy teorii oraz ćwiczenia praktyczne na fantomach (resuscytacja, postępowanie przy zadławieniu, oparzeniach, zatruciach, krwotokach, ostrych reakcjach alergicznych, drgawkach; skład domowej apteczki pierwszej pomocy). Warsztaty prowadzą pediatra lek. Agnieszka Jalowska i pediatra lek. Bogumiła Trent. Czas trwania: ok. 3 godziny.

NATURALNE ROZPOZNAWANIE PŁODNOŚCI WG MET. PROF. J. ROETZERA

Najbliższa edycja w listopadzie 2018 - szczegóły niebawem.

Zajęcia dla narzeczonych, małżonków i kobiet, które chcą poznać swój organizm i nauczyć się wyznaczania czasu płodności i niepłodności w cyklu wg metody objawowo-termicznej prof. Josefa Roetzera. Na warsztatach: biologiczne podstawy płodności, nauka obserwacji głównych wskaźników płodności, analiza i interpretacja kart cykli – wyznaczanie okresów płodności i niepłodności względnej w sytuacjach typowych i szczególnych (po porodzie, w premenopauzie, po odstawieniu preparatów hormonalnych, w przypadku nieregularnych cykli). Warsztaty prowadzi Agata Szymkowiak, doradca rodzinny, nauczyciel met. Roetzera. Czas trwania: 3 x ok. 3 godziny.

GRUPA WSPARCIA DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH

Cykliczne spotkania co dwa tygodnie dla osób, które czują, że coś (alkohol, narkotyki, hazard, seks, zakupy…) zaczyna przejmować kontrolę nad ich życiem. Spotkania trwają ok. 2 godziny i są anonimowe. W 2017 roku spotkania odbywają się w co drugi czwartek w godz. 18:30-20:30 w SP nr 10 w Lubinie (szczegółowe terminy w aktualnościach).

GRUPA WSPARCIA DLA OSÓB WSPÓŁUZALEŻNIONYCH

Cykliczne spotkania co dwa tygodnie dla osób, w których otoczeniu lub rodzinie znajduje się osoba mająca problem z uzależnieniem. Możliwość spotkania z innymi osobami w tej samej sytuacji, dyskretnej rozmowy i wsparcia. Spotkania trwają ok. 2 godziny i są anonimowe. W 2017 roku spotkania odbywają się w co drugi czwartek w godz. 18:00-20:00 w SP nr 10 w Lubinie (szczegółowe terminy w aktualnościach).