Poradnia Św. Joanny Beretty Molli w Lubinie

poradnia jbm

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna służy fachową pomocą rodzinom, małżeństwom, narzeczonym oraz osobom przeżywającym trudne życiowe sytuacje. Specjaliści pełniący w niej dyżury udzielają informacji i porad w zakresie komunikacji w rodzinie i małżeństwie, mediacji, prawa,prawa kościelnego, medycyny, psychologii i pedagogiki oraz naturalnych metod rozpoznawania płodności.

WARSZTATY I GRUPY WSPARCIA

Warsztaty w naszej Poradni prowadzą specjaliści zapraszani przez nas z zewnątrz oraz ci, którzy na co dzień należą do naszej załogi. W stałej ofercie warsztatowej naszej Poradni znajdują się tematy wymienione poniżej – staramy się realizować każdy z nich przynajmniej raz w roku. Grupa wsparcia spotyka się cyklicznie przez cały rok. Terminy warsztatów i spotkań grup wsparcia podawane są na bieżąco w zakładce „Aktualności” oraz na profilu Poradni na Facebook’u (fb.com/poradniajbm). W przypadku zainteresowania warsztatami z naszej stałej oferty (nawet, jeśli w danym momencie nie prowadzimy zapisów na  te konkretne zajęcia), prosimy o kontakt pod numerem telefonu i adresem email Poradni.


WARSZTATY Z ZAKRESU KOMUNIKACJI OTWARTEJ - TRENING UMIEJĘTNOŚCI WYCHOWAWCZYCH (kolejna seria od września/października 2019)

Blok tematów, z których każdy jest odrębną, samodzielną sesją warsztatową. Każde zajęcia trwają ok. 4 godziny. Warsztaty opierają się na niezbędnym minimum teorii i maksimum pracy indywidualnej oraz w mniejszych grupach. Uczestnicy poznają także niezbędne podstawy psychologii, które pozwalają rozpoznać schematy trudnych zachowań i lepiej zrozumieć mechanizmy ich powstawania.  Zajęcia prowadzi Aneta Rams, żona, mama, nauczycielka i absolwentka Akademii Dla Liderów Szkół Wychowania i Komunikacji w Rodzinie oraz kursu terapii NEST.

Przykładowe tematy: Jak rozmawiać z dzieckiem, żeby się dogadać?, Zasady i konsekwencje w wychowaniu - ułatwienia czy niepotrzebne bariery?, Motywacja i poczucie wartości - jak skutecznie je budować, Bunt na pokładzie!

JAK CI TO POWIEDZIEĆ - KOMUNIKACJA DLA PAR (kolejna edycja w przygotowaniu)

Warsztaty dla narzeczonych i małżeństw, niezależnie od stażu. Podstawy komunikacji otwartej z elementami metody dialogu. Dla tych, którzy chcą, by codzienne rozmowy były czymś więcej, niż tylko wymianą informacji. Warsztaty trwają ok. 12 godzin, prowadzi je Aneta Rams.

RATUNKU, ŻYJĘ W STRESIE! (kolejne zajęcia w przygotowaniu)

Warsztaty dla osób zestresowanych z elementami teoretycznymi, dotyczącymi źródeł stresu, jego wpływu na zdrowie oraz praktycznymi – opracowaniem własnych metod radzenia sobie ze stresem, nauką prostych technik relaksacyjnych. Warsztaty prowadzi Beata Bochnia, magister pedagogiki, terapeuta rodziny, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, absolwentka Krakowskiej Szkoły Terapii Rodzin, Wrocławskiej Akademii Tutorów. Czas trwania: ok. 3-4 godziny.

I POMOC W STANACH ZAGROŻENIA ZDROWIA I ŻYCIA DZIECI I NIEMOWLĄT (kolejna edycja w II półroczu 2019.)

Warsztaty dla rodziców małych dzieci, dotyczące działania w sytuacjach najczęstszych zagrożeń. W programie elementy teorii oraz ćwiczenia praktyczne na fantomach (resuscytacja, postępowanie przy zadławieniu, oparzeniach, zatruciach, krwotokach, ostrych reakcjach alergicznych, drgawkach; skład domowej apteczki pierwszej pomocy). Warsztaty prowadzą pediatra lek. Agnieszka Jalowska i pediatra lek. Bogumiła Trent. Czas trwania: ok. 3 godziny.

STWORZONA TAK CUDOWNIE (kolejna edycja w II połowie 2019 r.)

Zajęcia dla kobiet, które chcą poznać i zrozumieć funkcjonowanie i piękno swojego organizmu, chcą nauczyć się rozpoznawać swój czas płodny i niepłodny. Warsztaty obejmują pełny kurs użytkownika naturalnych metod rozpoznawania płodności wg prof. Josefa Roetzera. Na warsztatach: biologiczne podstawy płodności, nauka obserwacji głównych wskaźników płodności, analiza i interpretacja kart cykli – wyznaczanie okresów płodności i niepłodności względnej w sytuacjach typowych i szczególnych (po porodzie, w premenopauzie, po odstawieniu preparatów hormonalnych, w przypadku nieregularnych cykli). Warsztaty prowadzi Agata Szymkowiak, żona, mama, doradca rodzinny, nauczyciel met. Roetzera. Czas trwania: 2 x ok.. 5 godzin.

GRUPA WSPARCIA DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH

Cykliczne spotkania co dwa tygodnie dla osób, które czują, że coś (alkohol, narkotyki, hazard, seks, zakupy…) zaczyna przejmować kontrolę nad ich życiem. Spotkania trwają ok. 2 godziny i są anonimowe. To możliwość spotkania z innymi osobami w podobnej sytuacji oraz uzyskania pomocy terapeuty. W 2019 roku spotkania odbywają się w każdą środę w godz. 18:30-20:30 w siedzibie Poradni, począwszy od 23.01.